![](../imagini/site/m1.jpg)
Obiective istorice Maramures
![](../imagini/site/m2.jpg)
![](../imagini/site/m3.jpg)
Obiective istorice judetul Maramures
Obiective istorice judetul Maramures:-Turnul lui Stefan cel Mare: acest monument de arhitectura medievala a fost ridicat de catre Iancu de Hunedoara in anul 1347. Este construit in stil gotic si are o inaltime de peste 50 m. Turnul a fost utilizat pentru supravegherea strategica a orasului si pentru paza impotriva incendiilor;
-Bastionul Macelarilor: acest edificiu a fost inaltat in secolul al XV-lea si facea parte din sistemul de fortificatii al orasului Baia Mare. Legenda spune citeste...