![](../imagini/site/m1.jpg)
Edificii religioase Satu Mare
![](../imagini/site/m2.jpg)
![](../imagini/site/m3.jpg)
Edificii religioase judetul Satu Mare
Edificii religioase judetul Satu Mare:-Biserica din lemn din satul Corund (1723): arhitectura interioara din lemn si picturile deosebite i-au adus faima de cea mai frumoasa biserica din regiune;
-Biserica reformata din Acas apartine unei foste manastiri benedictine din secolul al XII-lea, construita in stil romanic;
-Biserica Bixad (Bixad) a fost construita in 1695, de calugarul grec Isaia. Constructia actuala a fost ridicata in 1711 si poarta hramul ?Sfintii Apostoli Petru citeste...